Spinning

Spinning má úžasnou výhoda v tom, že vedle sebe může jet začátečník, který se soustředí na správné zvládání techniky jízdy na kole a zkušený matador, který zrovna hltá silovou lekci. Jeden z vás se rozhodne, že pojede vytrvalostní lekci, tak bude držet tepovou frekvenci kolem 75%, vedle něj jede sportovec s cílem nabrat sílu. Jede ten samý kopec ve stejném tempu, ale s vyšší zátěží a dostává se na 85% své maximální tepové frekvence. A tak jedete oba spolu, ale každý jinak. Nikdo nikomu neujede, všichni jste stále ne jednom místě. Abyste si dokázali pohlídat své pásmo, nejjednoduší je přijít s monitorem tepové frekvence (nejlevnější se dají koupit za 700 Kč). Díky propracovanému tréninku můžeme společně dosáhnout vámi stanovených cílů. Přijď na mou hodinu a dozvíš se více.

 

Tepová frekvence

Tepová frekvence je jednoznačný identifikátor fyzické námahy. Čím je tělo vystaveno vyšší zátěží, tím si svaly žádají větší zásobování krve, srdce je nuceno pumpovat rychleji a stoupá nám tepová frekvence. Každý z nás by měl znát svou maximální tepovou frekvenci. Existují tři způsoby jak ji zjistit:

  • Výpočet pomocí jednoduchého vzorce
  • Karvonevova metoda
  • Zátěžový test.

Jednoduchý vzorec

Nejjednodušší je spočítat si maximální tepovou frekvence (MTF) na základě věku a pohlaví. Pro muže 220 - věk = MTF, pro ženy 226 - věk = MTF. Tato metoda je však velice nepřesná, protože nebere do úvahy výkonností úroveň jednotlivce. Používáme ji u netrénovaných jedinců a začátečníků.

Karnovevova metoda

Počítá s MTF z předchozího odstavce a k tomu ještě s klidovou tepovou frekvencí. Klidová tepová frekvence je ukazatel naší fyzické vybavenosti. Průměrný jedinec má KTF kolem 60 tepů za minutu, cyklisti z Tour de France mohou mít až 28 tepů za minutu. KTF změříte nejlépe ráno, ještě než vstanete z postele. Po klidném plynulém probuzení (nikoliv za asistence budíku nebo jiné osoby) si nasaďte monitor tepové frekvence a  v klidu ležte alespoň 3 minuty. Minimální tep, kterého jste dosáhly je vaše KTF. Ideální je provést tato měření 5 dní za sebou a vytvořit z nich aritmetický průměr. Karnovevova metoda tedy zní: (MTF-KTF) * x + KTF. Kde x je procentuální výše MTF, kterou chcete spočítat.

Př.: Jsem muž, 27 let KTF = 46, dopočítám MTF    220-27=193 a chci vědět 80% svého maxima.

(193-46)*0,8+46 = 164  80% moji maximální tepové frekvence je tedy 164 tepů za minut a pokud se mám v tréninku pohybovat pod 80 % MTF neměl bych překorčit 164 tepů za minutu.

Zátěžový test

Jak již název napovídá jedná se o test dosažení maximální tepové frekvce. Je ze všech nejpřesnější a také nejnáročnější. Během takového testu se neustále zvyšuje fyzická zátěž až do krajních hodnot, které je tělo schopno zvládnout. Tento test se neprovádí se začátečníky a netrénovanými jedinci. Pro sportovce se doporučuje zátěžový test jednou za měsíc.